Jeszcze kilkanaście lat temu w większości domów spotkać można było świece parafinowe. Dziś jednak coraz częściej zastępują je produkty naturalne, najczęściej sojowe, sprzedawane w dekoracyjnych pojemniczkach i dostępne w całej gamie pięknych zapachów. Wiele osób decyduje się nawet na samodzielne tworzenie świec w domu lub dodawanie do gotowych produktów ulubionych barwników czy olejków zapachowych w celu uzyskania wyjątkowego efektu. Dlaczego tak wiele osób rezygnuje ze świec parafinowych i stawia na te naturalne, choć z reguły mają one wyższe ceny? Czy chodzi wyłącznie o podążanie za modą? Otóż nie do końca. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym różnicom między świecami parafinowymi a sojowymi.
Jak same ich nazwy wskazują, podstawową różnicą między tymi dwoma typami świec jest materiał, z którego się je wykonuje. Parafina jest substancją otrzymywaną w procesie obróbki ropy naftowej. Po destylacji ropy powstaje produkt uboczny o oleistej konsystencji, który można wykorzystywać na wiele sposobów – między innymi do tworzenia smarów, past połyskowych, leków przeczyszczających, kosmetyków czy właśnie świec. Jest to substancja niezwykle plastyczna, dlatego producenci świec chętnie wykorzystują ją do tworzenia nawet najbardziej wymyślnych produktów.
Podstawową wadą tego tworzywa jest jednak to, że w procesie jego spalania uwalniane są do atmosfery związki chemiczne, które nie są dobre dla zdrowia, a przy dłuższym wdychaniu mogą nawet powodować liczne dolegliwości. Do najbardziej niebezpiecznych związków tego typu należą toluen oraz benzen. Toluen najczęściej powoduje problemy takie jak bóle lub zawroty głowy czy senność, choć na dłuższą metę może też przyczyniać się do problemów z układem oddechowym. Wpływ benzenu – choć niewidoczny od razu – jest jeszcze bardziej destrukcyjny. Związek ten należy bowiem do kancerogennych, czyli rakotwórczych.
Wosk sojowy to z kolei substancja całkowicie naturalna. Pozyskuje się go z ziaren soi, jest więc ekologiczny, a przy jego spalaniu nie wydzielają się żadne szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Świece sojowe mogą być więc palone nawet codziennie, przez długie godziny, bez negatywnego wpływu na organizm. Są z reguły nieco droższe od parafinowych, za to wykonane z najlepszej jakości, bezpiecznego wosku.
Warto też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób oba rodzaje świec wpływają na środowisko naturalne. Dla nikogo nie jest niespodzianką, że podczas palenia świec wydzielany jest do atmosfery dwutlenek węgla, a spalaniu ulega tlen. Okazuje się jednak, że świece parafinowe mogą emitować do atmosfery nawet o 90% dwutlenku węgla więcej niż świece sojowe. Dodatkowo sojowe produkty są w pełni biodegradowalne, czyli nie pozostawiają po sobie odpadów szkodliwych dla środowiska. Kupując naturalne świece, dbamy więc nie tylko o własne zdrowie, ale też o otoczenie, co może mieć duże znaczenie zwłaszcza dla osób troszczących się o środowisko i wyznających filozofię zero waste.
Różnice między świecami sojowymi i parafinowymi można też zauważyć w samym sposobie spalania. Każdy z nas dobrze zna zjawisko tunelowania, choć być może nazwa ta brzmi nieco obco. Chodzi tutaj o nierówne spalanie się parafinowej świecy, czyli sytuację, gdy parafina spala się szybciej w pobliżu knota. Im dłużej pali się świeca, tym głębszy tunel w niej powstaje, co powoduje, że produkt wygląda nieestetycznie, a spora część materiału pozostaje niewykorzystana.
Sojowe świece Yankee Candle spalają się równo na całej powierzchni, dzięki czemu tunelowanie występuje w ich przypadku bardzo rzadko – tylko wtedy, gdy knot jest zbyt mały w stosunku do rozmiaru świecy lub gdy zapalimy świecę na bardzo krótko. W tym ostatnim przypadku tunelowanie bierze się stąd, że wosk nie zdążył rozgrzać się na całej powierzchni.
Świece często traktujemy jako element rytuału relaksującego – chcemy dzięki nim wytworzyć nastrój, który pomaga rozluźnić mięśnie, oczyścić umysł i odpocząć po ciężkim dniu. Sam płomień i ciepłe światło świecy działają odprężająco, a efekt ten jest potęgowany, gdy wokół zaczyna unosić się lubiany przez nas zapach. Zarówno świece parafinowe, jak i sojowe są dostępne w wersjach zapachowych, jednak warto zwrócić uwagę na to, jakie substancje są do nich dodawane. Sztuczne substancje aromatyzujące z pewnością mogą wydzielać przyjemny zapach, jednak na tym ich rola się kończy. Naturalne olejki eteryczne mają natomiast również działanie terapeutyczne. W zależności od wybranego rodzaju mogą działać rozluźniająco, pobudzająco, ułatwiać zasypianie, wspierać odporność czy poprawiać pracę organizmu na jeszcze inne sposoby. Dlatego szukając świec zapachowych, warto szukać takich, w których wykorzystywane są właśnie olejki eteryczne.
Jak widać, świece sojowe mają wiele pozytywnych właściwości i z reguły warte są swojej ceny. Oczywiście warto jednak zwracać uwagę na ich skład i w miarę możliwości dowiedzieć się więcej na temat samego procesu produkcji. Jeśli chcemy mieć pewność, że sięgamy po produkt najwyższej jakości, najlepiej postawić na ofertę sprawdzonych marek, cieszących się doskonałą opinią konsumentów – takich jak marka Yankee Candle.